İşitme Sorunları

İşitme Sorunları

İşitme Sorunları

İşitme Sorunları

Işitme sorunları çoğu zaman sonradan da gelişen bir rahatsızlık durumudur, bu tarz durumlarda olası sağırlığa kadar ilerleyen ciddi anlamda rahatsızlıkları doğurabilir. Bu yüzden de sizler bu tarz konularda mutlaka doktora görünmeniz ve bu durumda tedavi sürecini en hızlı hale getirmeniz gerekmektedir.

Bu yüzden de işitme sorunu yaşayanların kısa süre içerisinde doktora gitmesi ile birlikte de işitme cihazına gerek kalmayacaktır. Fakat doğuştan ya da aniden oluşan işitme rahatsızlığı ve ileri derecede ise işitme cihazının olması zorunludur.

Çünkü duymayan kulak zaman içerisinde konuşabilseniz dahi konuşma kabiliyetinizin tamamen yok olmasına sebep olacaktir. Bu anlamda da sadece duyma organı değil aynı zamanda da konuşma yeteneğiniz de bu engeli sahip olacaktir. Bu gibi durumlarin bir derecesi mevcuttur ve Işitme kaybi dereceleri seviyelerine göre değişkenlikler göstermektedir. Kısacasi sizler kendi kafanıza göre işitme cihazı alamiyorsunuz ve her işitme cihazının belirli bir dereceye sahip olduğundan dolayı size uygu olanına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Nasıl gözlükler için bir derece yer almaktaysa tipki bunun gibi duyma konusunda da dereceler yer alıyor. Bu yüzden de bu derecelere göre artık işitme cihazi satın alırken derece bilgisine de sahip olmanız gerekmektedir.

Bu bilgiyi de sizlere doktorunuz söylemekte ve doktorunuzun vereceği bilgiler doğrultusun da işitme cihazı alabileceksiniz.

Isitme cihazlarnin bu derecelerini öğrenmek için uzman bir doktora görülebilir ve kendisinin hazırlayacağı rapor reçete ile birlikte de işitme cihazına kavuşabilirsiniz. Duyma engeli aynı zamanda da sizlerin konuşma yeteneğini de zaman içerisinde tamamen yok etmektedir. Bu yüzden de genelde bu tarz rahatsızlık duyanlar da beyin gelişmesi de zorluk derecesine geliyor.

Çünkü kulak duyamıyor ve dil konuşamıyor zaman içerisinde de içe kapanıklık ile beynin gelişme süreci ve hayal gücü de tamamen körleşiyor. Bu durumu yok etmek adina da işitme cihazi artik en

ideal sekilde sizlerin beyninizin gelişimini sağlayacaktır ve bu anlamda da işitme kaybi derecelen oldukça buyuk bir önem taşımaktadir

Bu derecelere göre işitme cihazı alabilir, ve hangi ritme cihazinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz

Normal işitme; 20 dBHL'ye kadar düşük seslenişitebilirsin.

Hafif işitme kaybi; En iyi olan kulağınızdaki işitme kaybi 25 39 db arasindadir Gurutulu

Orta dereceli Isitme kaybi; En iyi olan kulağınızdaki işitme kaybı 40 - 69 dBHL arasindadir. Işitme cihazı olmadan konuşulanlari takip etmekte zorluk çekersiniz.

Ileri düzeyde işitme kaybı; En ty) olan kulağınızdaki işitme kaybi 70- 89 dBHL arasındadır. Güçlü isitme cihazlar veya implant gerekir.

Ağır isitme kaybı; En Avi olan kulağınızdaki işitme kaybı 90 dBHL'den başlar. Daha çok dudak okum ve/veya işaret dili veva implant kullanimira htiyac duyarsiniz.

Isitme kaybi dereceien lle artik htiyaç duydoğunuz işitme cihazına daha iyi bir şekilde sahip olabileceksiniz ve kesin sonuç ile de duyma konusundaki sorunlarınızı da tamamen ortadan kaldirms placaksınız. Istme duyunuzun yeniden yerine gelmesi ile birlikte de artik beyninizin gelisim ve konusmaniz thideo verine gelmesi konusunda da büyük bir ilerleme kaydedilecektir. Isitme kaybedere karara varmes olursunu likte hang istme cihazının da ideal olacağı konusunda bir begerine de dogru karar ile cihazdan memnunkalacaksmi

Atomedya