Üst

İşitme Sorunları

 

 

 

İşitme Sorunları


Işitme sorunları çoğu zaman sonradan da gelişen bir rahatsızlık durumudur, bu tarz durumlarda olası sağırlığa kadar ilerleyen ciddi anlamda rahatsızlıkları doğurabilir. Bu yüzden de sizler bu tarz konularda mutlaka doktora görünmeniz ve bu durumda tedavi sürecini en hızlı hale getirmeniz gerekmektedir.


Bu yüzden de işitme sorunu yaşayanların kısa süre içerisinde doktora gitmesi ile birlikte de işitme cihazına gerek kalmayacaktır. Fakat doğuştan ya da aniden oluşan işitme rahatsızlığı ve ileri derecede ise işitme cihazının olması zorunludur.


Çünkü duymayan kulak zaman içerisinde konuşabilseniz dahi konuşma kabiliyetinizin tamamen yok olmasına sebep olacaktir. Bu anlamda da sadece duyma organı değil aynı zamanda da konuşma yeteneğiniz de bu engeli sahip olacaktir. Bu gibi durumlarin bir derecesi mevcuttur ve Işitme kaybi dereceleri seviyelerine göre değişkenlikler göstermektedir. Kısacasi sizler kendi kafanıza göre işitme cihazı alamiyorsunuz ve her işitme cihazının belirli bir dereceye sahip olduğundan dolayı size uygu olanına müracaat etmeniz gerekmektedir.
 

Nasıl gözlükler için bir derece yer almaktaysa tipki bunun gibi duyma konusunda da dereceler yer alıyor. Bu yüzden de bu derecelere göre artık işitme cihazi satın alırken derece bilgisine de sahip olmanız gerekmektedir.


Bu bilgiyi de sizlere doktorunuz söylemekte ve doktorunuzun vereceği bilgiler doğrultusun da işitme cihazı alabileceksiniz. Isitme cihazlarnin bu derecelerini öğrenmek için uzman bir doktora görülebilir ve kendisinin hazırlayacağı rapor reçete ile birlikte de işitme cihazına kavuşabilirsiniz. Duyma engeli aynı zamanda da sizlerin konuşma yeteneğini de zaman içerisinde tamamen yok etmektedir. Bu yüzden de genelde bu tarz rahatsızlık duyanlar da beyin gelişmesi de zorluk derecesine geliyor.


Çünkü kulak duyamıyor ve dil konuşamıyor zaman içerisinde de içe kapanıklık ile beynin gelişme süreci ve hayal gücü de tamamen körleşiyor. Bu durumu yok etmek adina da işitme cihazi artik en ideal sekilde sizlerin beyninizin gelişimini sağlayacaktır ve bu anlamda da işitme kaybi derecelen oldukça buyuk bir önem taşımaktadir